Azerbaycan Üniversiteleri

Azerbaycan Üniversiteleri

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi, Neden Azerbaycan?

Azerbaycan bizim kardeş ülkelerimizden biridir. İki devlet tek millet olarak nitelendirmekteyiz. 9 milyon 762 bin nüfusa sahip bir ülkedir. Başkenti Bakü’dür. Türkiye’den giden vatandaşlara son derece misafirperver olarak yaklaşan bir ülkedir. Çünkü iki ülke arasında ki bağlar halen son derece güçlüdür. Daha hava alanından ilk girdiğiniz anda bunu siz de hemen hissedersiniz.

Türkler yurt dışına gittiğinde ilk etapta yabancı dilden dolayı çekinirler. Çünkü dil bilmeden bir ülkede geçen her an son derece zorludur. Ancak Azerbaycan’da bu ortadan kalkar. Çünkü ülkede Azerbaycan Türkçesi konuşulmaktadır. Sizi herkes anlayacaktır. Bu da kendinizi çok daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Sanki Türkiye’de bir şehirden bir başkasına gitmiş gibi hissettirecektir. Azerbaycan tarihi itibari ile de oldukça dikkat çekici bir ülkedir. SSCB’nin 1991’de çökmesi ile bağımsızlık kazanmıştır. Bakü sokakları birçok farklı kültüre ait eseri kalbinde barındırmaktadır. Bakü son derece modern bir şehirdir. Aynı zamanda kültür ve sanata da oldukça önem verilmektedir. Birçok müze yer almaktadır. En dikkat çekeni de minyatür kitap müzesidir. Son yıllarda oldukça popüler bir müzedir.

Azerbaycan’ın en büyük gelir kaynağı petroldür. Her yerde yanan ateşleri görebilirsiniz. Ateşler ülkesi denir. Doğal kaynakları ve gelişmiş sanayisi ile göze çarpan bir ekonomiye sahiptir. Para birimi manattır.  2.20 Türk Lirası 1 Manattır.

İklim olarak bakıldığında Ilıman bir kara iklimi söz konusudur. Rüzgarlı bir ülkedir. Avrupa ve Asya arasında konumlanmıştır. Kış aylarında sıcaklık ortalama 10 derecedir.

Ülke güvenliği açısından oldukça avantajlıdır. Dünyanın en güvenli ülkeleri arasında ön sıralardadır. Bu nedenle öğrenciler Azerbaycan’da eğitimi tercih etmektedirler. Azerbaycan üniversite öğrencilerimizin birçoğunu misafir etmektedir.


ÖSYM ile Azerbaycan Üniversitelerine Nasıl Yerleşirim?

Azerbaycan Bakü’de birçok üniversite yer almaktadır. Bunlardan en popülerleri, Bakü Devlet üniversitesi, Azerbaycan Tıp Fakültesi, Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Fakültesi, Azerbaycan Teknik üniversitesidir. Üniversiteler belirli spesifiklere göre eğitim vermektedir. Her alanda her bölümde farklı bir üniversite seçeneği mevcuttur. Bu konuya özen gösterilmiştir. Ancak birçok bölümü içinde barındıran Bakü devlet üniversitesi gibi okullarda vardır.

Bakü’de yer alan üniversiteler ÖSYM kılavuzunda da yer almaktadırlar. Bu nedenle öğrencilerimiz tercih yaparak burada okuyabilmektedirler. Örneğin Azerbaycan Tıp üniversitesi ÖSYM kılavuzunda olanlar arasında yer almaktadır. Öğrenciler milli eğitim ve yurtdışı temsilciliklerinde dosya açtırmaktadır. İlk 40.000 sıralamanın dışında kalan öğrenciler ÖSYM kılavuzu dışında tercih yapabilirler. ÖSYM kılavuzu üzerinden yerleşen Türk öğrenciler eğitim öğretimlerini bu programda sürdürerek tıp öğreniminin üç yılını Azerbaycan’da başarı ile tamamladıktan sonra, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 10, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nde 10, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 10, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 10 öğrenci eğitimlerinin kalan kısmını tamamlayacaklardır. ÖSYM kılavuzu dışında yerleşen öğrenciler ise eğitim öğretim süreçlerini Azerbaycan Tıp üniversitesinde tamamlamaktadırlar.  Tüm Öğrenciler Azerbaycan’da 1 yıl İngilizce, Azerice ya da Rusça zorunlu hazırlık görmektedirler.  Bakü devlet üniversitesi için de aynı şartlar geçerlidir.


Azerbaycan’da Popüler Üniversiteler Ve Bölümler Nelerdir?

Azerbaycan’da en popüler üniversiteler Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Azerbaycan Devlet, Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi, Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi, Slavyan Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Denizcilik Akademisi, Nahcivan üniversitesi olarak sayılabilir.


“Eğitim, yoksullar için bir sermaye,zenginler için bir faizdir.”

Öğrenciler kendi hedefleri doğrultusunda birçok farklı alanda eğitim almaktadırlar. Ancak tüm dünyada olduğu gibi sağlık ve mühendislik alanları burada da önem kazanmaktadır. Azerbaycan üniversitelerinde eğitim kalitesi yüksektir. Öğrenciler mezun olduktan sonra YÖK’e başvuruda bulunarak denklik alma şansına sahiptirler.

Tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin hazırlık eğitimleri ve lisans eğitimleri hem kaliteli hem de ekonomiktir. Akademisyenleri kaliteli eğitim vermektedir. Çalışan bir öğrenci mutlaka akademik olarak kendisine çok şey katabilecektir. Azerbaycan üniversiteleri tercih sebebi Türkçeye en yakın dil olmasıdır. Ayrıca yıllık harç ücretlerinin uygunluğu da önemli bir sebeptir. Üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu sebeple öğrenciler Azerbaycan’da eğitim almayı tercih etmektedirler. Türkiye’den her yıl yüzlerce öğrenci eğitim için Azerbaycan’a gitmektedir. Eğitimler tamamen örgün olarak gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler kaliteli bir eğitim almakta ve bu nedenle derslere katılım sağlamak zorundadırlar.


Azerbaycan Üniversiteleri Giriş Koşulları Nelerdir?

Azerbaycan üniversitelerinde herhangi bir giriş koşulu bulunmamaktadır. Öğrenciler lise diplomaları ile başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Türkiye’de sınavı kazanan öğrenciler ÖSYM belgesini ibraz etmek zorundadırlar.


Azerbaycan’da Sağlık Eğitimleri Nasıldır?

Azerbaycan Üniversiteleri Tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için Tıp hazırlığı uygulamaktadırlar. Bu nedenle hazırlık eğitimleri zorunludur. Azerbaycan’da Tıp İngilizce, Azerice ve Rusça olarak verilmektedir.  Azerbaycan’da diş hekimliği bölümünde de aynı prosedür işlemektedir. Öğrenciler ilk yıllarında hazırlık eğitimine tabi tutulmaktadırlar. Tıp ve diş hekimliği en çok öğrenci alan bölümlerdir.

Öğrencilerimiz bu alanlara son derece rağbet göstermektedirler.  Bunların dışında Azerbaycan tıp fakültesinde bir de eczacılık eğitimi yer almaktadır. Bu bölümde yine en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Azerbaycan’da eczacılık eğitimlerinde de aynı şekilde hazırlık mevcuttur. Azerbaycan Tıp Fakültesi uluslararası ilgi gören bir üniversitedir. Özellikle İran vatandaşları yoğun bir şekilde başvuru gerçekleştirmektedir.

Kontenjanları son derece sınırlı hale gelmektedir. Kayıt süreleri çok erken dönemde bitmektedir. Açıkta kalmamak için mümkün olan en erken zamanda başvurunun gerçekleşmesi gerekmektedir. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık kayıt başvurularının kesinlikle son günlere bırakılmaması gerekmektedir.


Azerbaycan’da Denklik

Azerbaycan’da üniversite eğitimi alan öğrenciler ülkemizde denklik alabilmektedirler. Üniversiteler YÖK tarafından tanındığından dolayı bu olanak mevcuttur. Öğrenciler okulları bittikten sonra YÖK’e başvuracak ve o dönem ki yönetmeliğin gereklerini yerine getirme ihtiyacı duyacaklardır. Bugün denklik aşamasında Diş hekimliği mezunlarına STS sınavı yapılırken; Tıp mezunlarına klinik bilimler ve temel bilimlerden sınav yapılmaktadır.

ÖSYM üzerinden kazanarak kayıt yaptıran öğrenciler mezun olduklarında herhangi bir sınava tabi tutulmamaktadırlar. İster ÖSYM üzerinden kazansın ister kazanmasın Azerbaycan’da ki tüm eğitimler yıllık harç ücreti uygulamasına tabidir. Öğrenciler kendi alanlarında yapılan sınavlarda başarı göstermek ve Türkiye müfredatında yer alıp Azerbaycan müfredatında olmayan dersleri Türkiye’de ki devlet üniversitelerinde tamamlayarak denklik alabilirler.


Azerbaycan’da Mühendislik Eğitimleri Var mı?

Azerbaycan’da birçok mühendislik alanında eğitim alabilme olanağı mevcuttur. Öğrenci adayları ziraat Mühendisliğinden İnşaat Mühendisliğine kadar birçok bölümde eğitim alabilirler. Azerbaycan’da inşaat mühendisliği öğrencilerimizin en çok tercih ettiği bölümlerin başında yer almaktadır. Yine Azerbaycan’da makine mühendisliği de kariyer olanaklarının çokluğu sebebiyle tercih edilmektedir. Ayıca öğrenciler Azerbaycan’da elektrik mühendisliği eğitimini de tercih edebilirler.

Tüm mühendislik alanlarında teorinin yanı sıra pratikte de eğitimler mevcuttur. Üniversiteler öğrencilere uygulamalı eğitim olanakları sunmaktadır. Böylece mezun olan öğrenciler tecrübe eksikliği de yaşamamış olmakta ve iş hayatına çok daha hızlı adaptasyon sağlayabilmektedirler. Ayrıca her üniversite öğrencileri için erasmus programları da sunmaktadır. Üniversiteler öğrencilerine farklı dillerde de eğitimler sunmakta ve onları geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktadırlar. Azerbaycan’da bilgisayar mühendisliği bölümü de yer almaktadır. Bu bölümde eğitim olanakları oldukça geniştir. Uluslararası arenada geleceğin en öncelikli meslekleri arasında yer alan bilgisayar mühendisliği en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır.

 

Azerbaycan Mühendislik Fiyatları Ortalama 1200$ – 2500$ Civarındadır.

Azerbaycan Teknik Üniversitesi Bölümleri

  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Elektrik Mühendisliği
  • Yıllık Eğitim Ücreti (1200$)

Azerbaycan İnşaat Mimarlık Üniversitesi Bölümleri

  • İnşaat Mühendisliği (2000$)
  • Mimarlık (2500$)
  • Jeodezi Mühendisliği (2500$)

Azerbaycan’da Mimarlık Eğitimi Kabul Şartları Nelerdir?

Mimarlık, yetenekleri geliştirmeyi gerektiren; teoriden çok uygulamaya dayalı olması gereken bir bölümdür. Mimarlık üniversitesinde Türkiye’den birçok öğrenci bu alanda eğitim almaktadır. Kaliteli eğitimin adresi olan Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık fakültesinde öğrenciler mesleki tecrübeye de sahip olarak üniversiteden mezun olurlar. Bu nedenle kariyerlerine diğerlerine göre erkenden başlama şansına sahip olacaklardır.

Kabul konusunda herhangi bir sınav şartı aranmamaktadır. Bu sebeple öğrenciler lise diplomaları ile başvurularını rahatlıkla gerçekleştirebilirler.  Azerbaycan’da mimarlık eğitimleri için sınırlı sayıda kontenjanları göz önünde bulundurarak erken başvuru gerçekleştirmekte fayda vardır.

 

Azerbaycan’da Lisans Tamamlama ve Uzaktan Eğitim Var mı?

Azerbaycan’da Lisans tamamlama imkanı bulunmuyor. Ayrıca uzaktan eğitimde yoktur.


Azerbaycan’da Bir Öğrencinin Aylık Gideri Ne Kadardır?

Azerbaycan-Bakü’de bir öğrenci aylık 700-800 USD ile geçimini sağlayabilir. 2 odalı bir evin kirası 600 AZN. Yani yaklaşık 1320 TL. Evler eşyalı. Ev fiyatları büyüklüğe ve eşyanın kalitesine ya da merkeze uzaklık yakınlığına göre değişiyor. Biraz lüksünüze düşkünseniz geniş dairelerin ya da villaların kiraları 3000-6000$ arasında değişiyor. %10 da genellikle aidat ödeniyor. Kiralamada en çok dikkat etmeniz gereken şey su deposunun olup olmadığı. Çünkü su kesintileri ile sık sık karşılaşılıyor. Doğalgaz mevcut. Doğalgaz kışın çok soğuk zamanlarda 600 m3’ü bulabiliyor. Bu tabi evin büyüklüğüne göre değişiyor. Bazı evlerin kiralarına faturalar da dahil olabiliyor. M3/10 qepik.

Kablolu yayında Türk kanalları mevcuttur. 10AZN ile 30 AZN arasında aylık ücretler değişiyor. İnternet 5 MBS hızında aylık olarak 30 Manat. Cep telefonu kontörü en az 10 manat olarak yüklenebiliyor. Türkiye’de ki gibi 3 ay içinde yükleme yapmanız gerekiyor. Türkiye’den telefonlarda dakikası 1 manat olarak ücretlendiriliyor. Hat almak bir yabancı için mümkün. Uzun bürokrasiler izlenmiyor.  Standart hatlı bir Türkiye operatörü ile arama yapmanızı tavsiye etmeyiz. Her geçen dakika için ortalama 9 TL ödemek durumunda kalabilirsiniz. Türkiye’den cep telefonu götürüp Azeri hattı takarsanız 2 ay sonra telefon çalışmaz hale gelebiliyor. Poçt isminde ki postanelere pasaportunuzla gidip 5AZN’ye kayıt yaptırarak tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Meyve sebze fiyatlarına gelince Türkiye ile paralel seyrediyor.


Azerbaycan’da Ne Yenir Ne İçilir?

Azerbaycan mutfağı Türk kültürüne yakın yiyecekleri barındırır. Terayağı ve kuyruk yağı yemeklerde kullanılır. Pilavlar, çorbalar, hamur işleri mevcuttur. Yemekleri baharattan zengin olarak yapıyorlar. Beş çayı son derece meşhurdur. Azerbaycan’da eğitim alan öğrenciler bu konularda zorluk çekmeyeceklerdir. Bozbaş en meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Azerbaycan damak tadına kolayca uyum sağlayabilirsiniz. Bakü’de çok fazla Türk restoranı mevcuttur. Ancak bazılarının sahipleri Türkiye Türkleri değildir. Zamanla Azerbaycan Türkleri tarafından restoranlar devralınarak işletilmeye başlanmıştır. Yine de lezzetlerinden çok fazla şey kaybetmeyen yemekleri yiyebilmeniz mümkündür. Bakü’de Mado pastanelerinin bir şubesi de yer almaktadır. Türkiye’ye ait damak zevklerinden asla mahrum kalmayacağınız bir ülkedir. Yine Özsüt’e ait bir şube burada bulunmaktadır.  Yurtdışında yaşayanların en çok özlemini duyduğu simitlerin yer aldığı simit sarayı Bakü’de mevcuttur. Starbucks sorduğunuzu duyar gibiyim. Türkiye’de gençlerin bağımlısı olduğu Starbucks Bakü’de mevcuttur.


Azerbaycan’da Ulaşım Nasıldır?

Azerbaycan-Bakü metro hattı oldukça başarılıdır. Metro ile şehir içi birçok yere ulaşım mümkündür. Ücretleri 20 qepik. Bakü kart çıkartarak ülkemizde ki akbil şeklinde kullanabiliyorsunuz. Turnikelerden kartı basarak genellikle geçebiliyorsunuz. Otobüslerde 20 qepik ancak bazı mesafelerde ücret artabiliyor. Otobüslere parayla binilebiliyor. Ancak bazı otobüslerde sadece kart geçiyor. Kart ücretleri 2 manat. Taksi hizmetleri de oldukça çeşitli. Taksimetre olmayan araçlar 5 AZN’ye hizmet veriyor. Ancak diğer araçlarda taksimetre fiyatları geçerli oluyor. Taksi dünyanın neresine giderseniz gidin son derece dikkatli, kontrollü almanız gereken bir hizmettir. Azerbaycan’da da azami dikkat göstermeniz gerekir.


Azerbaycan’da Sağlık Hizmetleri

Azerbaycan’da sağlık hizmetlerinin devlet elinde çok iyi olduğu söylenemez. Ancak birbirinden başarılı Türk doktorlar kliniklerde görev yapıyor. Azerbaycan halkı da Türk doktorları tercih ediyor ve genel olarak Türkiye’ye gelip sağlık kontrollerinden ve tedavilerden geçiyorlar. Yurtdışına çıkacak öğrencilerin kendilerine yurtdışında tüm tedavileri üstelenecek bir özel sigorta yaptırmayı nereye giderse gitsin ihmal etmemeleri gerekiyor.  Azerbaycan’da da özel sigorta mümkündür. Yaklaşık olarak 1000 AZN civarında özel sigorta oradan da yapılabilir. Ancak yine de Türkiye’de ki özel sigorta yaptırmayı ihmal etmemeli.


Azerbaycan‘a Türkiye’den Nasıl Gidilir?

Türkiye Uçak – Otobüs – Tren – Gemi Seferleri açısından incelenecek olursa birçok seçenek karşımıza çıkmaktadır. Azerbaycan’a karayolu ile ya da uçakla gitmek mümkündür. Azerbaycan sınır kapılarında herhangi bir vize uygulaması Türk vatandaşları için bulunmamaktadır. Bakü Haydar Aliyev Havaalanında Türk vatandaşları 1 aylık vize alabilmektedirler. Ancak kara yoluyla giden vatandaşlar Azerbaycan’ın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine başvurmaktadırlar. Bu işlemlerde öğrenciler danışmanlık firmamız tarafından yönlendirilmektedirler. Öğrencilerimizin tamamı ülkeye uçak ile gitmektedirler. Türkiye’den Azerbaycan’a her gün THY seferi bulunmaktadır. İstanbul-Bakü arası uçuşlar ortalama 2 saat sürmektedir.  Ayrıca AZAL havayolları ile de uçuş sağlamak mümkündür. Uçak biletleri de genel olarak makul fiyatlara sahiptir. Ancak önceden bilet almakta elbette ki yarar vardır.


Azerbaycan Üniversitelerine Kayıt İçin Nereye Başvurmak Gerekiyor?

Azerbaycan üniversiteleri kayıt başvuru merkezi olan KANT Yurtdışı eğitim danışmanlık firması sizlere danışmanlık hizmeti veriyor. Karar verdiğiniz bölümün en iyi olduğu üniversite seçenekleri sizlerin kriterleri, bütçesi göz önünde bulundurularak belirleniyor. Sonrasında sizden istenen evrakları hazırlıyorsunuz ve KANT yurtdışı eğitimin uzman danışmanlarına teslim ediyorsunuz. Danışmanlarımız sizlerin okul kayıtları, vize ve oturum başvurularını gerçekleştiriyor. Okulların akademik takvimleri belli olduğu andan itibaren öğrenciler Azerbaycan’a gitmek üzere hazırlanmaya başlarlar. Danışmanlarının yönlendirmeleri ile uçak biletlerini alırlar ve tüm öğrenciler aynı uçakla danışman eşliğinde ülkeye gider. Havaalanından iner inmez öğrencilere ülke ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapılır. Azerbaycan hatlarını alırlar. Şehir gezisi gerçekleştirilir. Öğrenciler konaklayacakları evlere yerleştirilir. Ertesi gün bir çevre gezisi gerçekleştirilir; öğrenciler okullarına götürülür ve okulu, okul çevresini tanımaları sağlanır. Bundan sonra ki süreçte eğitim aldıkları tüm yıllarda bilgiye ihtiyaçları oldukları durumlarda KANT Yurtdışı eğitim danışmanlarına ulaşıp bilgilendirme hizmeti alabilirler. Eğitimle ilgili her türlü konuda yol gösterilir. Yılın her dönemi ön kayıt yaptırabileceğiniz Azerbaycan üniversitelerine kesin kayıtlar yaz döneminde gerçekleşmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kontenjan kısıtlılığı sebebiyle erken başvuru şarttır. Öğrenciler bu nedenle beklememeli ve evraklarını hemen hazırlayarak kayıt işlemlerini başlatmalıdırlar. Ayrıca tecrübeli kariyer danışmanı olan uzman danışmanlarımızdan kararsız kaldıkları bölüm seçimi aşamalarında da destek alabilirler.

Sizde acele edin ve hedeflerinizi gerçekleştirmek üzere KANT Yurtdışı Eğitim danışmanlığına başvurunuzu gerçekleştirin. Hedefe giden yolda birlikte adım atalım ve sizi geleceğe taşıyalım. Gideceği limanı belirlemeyenlerden olmayın. Rotanızı çizelim ve gideceğiniz liman belli olsun. Bu şekilde başarı merdivenlerini tek tek ve emin adımlarla tırmanabilir. Hedeflediğiniz standartlarda bir kariyere ve yaşama sahip olabilirsiniz. Bizlere telefonla ulaşabilir ya da yüz yüze görüşmeye ofislerimize gelebilirsiniz.


Türk Cumhuriyetlerinden bir tanesi olan Azerbaycan’da eğitim son derece kaliteli ve teknolojik yapıda yürütülmektedir. Eğitim dili Azerice, Rusça ve ingilizcedir. Türk nüfusunun sık olduğu ve Türkçenin konuşulduğu bir ülkedir. müşterek tarihsel kültürel yapıya sahip olduğumuz için Azerbaycan’da eğitim almaktan memnun kalacaksınız. Alacağınız diploma tüm Türk Cumhuriyetlerinde geçerlidir. Eğitim son derece kaliteli ve pratiktir. Lisans eğitimleri 4 yıl olup sıhhat bölümlerinde Tıp altı yıl diğer bölümlerin eğitimi 5 yıldır.

bilinen ve tercih edilen üniversitelerin başında Azerbaycan Teknik üniversitesi, Bakü Devlet üniveristesi, Gence Devlet üniversitesi, Azerbaycan Tıp üniversite’sidir. Vize sıkıntısı bulunmayan ülkedir. Eğitim sistemini aşırı yönlü yeteneğe, yüksek kültüre, sorumluluk bilincine, ileri dünya görüşüne sahip olan ve onu her zaman geliştirmeye çalışan bireyler yetiştirmek üzerine kurmuştur. ülkelere göre talebe gözetimi yapmaksızın eşit kurallar çerçevesinde devinim etmektedir. Eğitim kurumlarını partilerden, sosyal, siyasi ve dini örgütlerden bağımsızlaştırılmasını temel almıştır. Bilimsellik esas olup, hümaniter bir yapıya sahiptir. Eğitimde bireyselliğe ciddiyet verir. Eğitim sistemini siyasi hayattan irak tutmuştur. milli değerlerine, kültürüne, bağımsızlık ve demokrasi ilkelerine son derece bağlı bir ülkede eğitime başlamak istiyorsan Azerbaycan’ı tercih edebilirsin.


Yaşam Giderleri

Azerbaycan Gıda Fiyat
Yemek, Ucuz Restorant 10.00 manat
Yemek 2 Kişilik, Orta Sınıf Restorant, Üçlü Yemek 40.00 manat
McDonalds’ta McMeal (Eşdeğer Menü Yemeği) 8.00 manat
Cappuccino 3.40 manat
Kola / Pepsi (0.33 litrelik şişe) 0.60 manat
Su (0,33 litre şişe) 0.40 manat
 
Azerbaycan Süpermarketler Fiyat
Süt (1 litre) 1.60 manat
Taze Beyaz Ekmek (500g) 0.50 manat
Pirinç (beyaz), (1kg) 2.50 manat
Yumurta (12 Adet) 2.00 manat
Yöresel Peynir (1kg) 5.60 manat
Tavuk Göğsü (1kg) 5.60 manat
Sığır Eti (1 kg) (Eşdeğer Kırmızı Et) 11.30 manat
Elma (1kg) 1.50 manat
Muz (1 kg) 2.60 manat
Portakal (1kg) 2.50 manat
Domates (1 kg) 2.50 manat
Patates (1kg) 0.95 manat
Soğan (1kg) 0.50 manat
Marul (1 kafa) 0.60 manat
Su (1,5 litrelik şişe) 0.80 manat
Sigara Paketi (Marlboro) 4.00 manat
 
Azerbaycan Ulaşım Fiyat
Tek yönlü Bilet (Yerel Ulaşım) 0.20 manat
Aylık (Normal Fiyat) 12.00 manat
Taksi Başlangıç (Normal Tarife) 1.80 manat
Taksi 1km (Normal Tarife) 0.65 manat
Benzin (1 litre) 0.80 manat
Volkswagen Golf 1.4 (Eşdeğer Araç) 25,000.00 manat
Toyota Corolla 1.6l (Yeni Araba) 28,855.00 manat
 
Azerbaycan Faturalar Fiyat
1 Dakika Mobil Tarife 0.06 manat
İnternet (60 Mbps veya daha fazla, Sınırsız Veri, Kablo / ADSL) 22.00 manat
 
Azerbaycan Spor ve Aktivite Fiyat
Fitness Club, 1 Yetişkin için Aylık Ücret 50.00 manat
Tenis Kortu Kiralama (Hafta Sonu 1 Saat) 30.00 manat
Sinema, 1 Koltuk 7.00 manat
 
Azerbaycan Giyim ve Ayakkabı Fiyat
1 Çift Kot Pantolon (Levis 501 ya da Benzeri) 65.00 manat
1 Yaz Giysi (Zara, H&M, …) 62.00 manat
1 Çift Nike Koşu Ayakkabı (Orta Ölçekli) 139.00 manat
1 Çift Erkekler Deri İş Ayakkabı 120.00 manat
 
Azerbaycan Aylık Kira Fiyatları Fiyat
Şehir Merkezinde Daire (1 yatak odası) 508.00 manat
Şehir Merkezinde Daire (3 yatak odası) 1,112.00 manat
Şehir Dışında (3 yatak odası) 510.00 manat
 
Azerbaycan Satılık Daire Fiyatları Fiyat
Şehir Merkezinde Apartman Satılık Metrekare Başına Fiyat 2,300.00 manat
Şehir Dışında Apartman Satılık Metrekare Başına Fiyat 1,100.00 manat
 
Azerbaycan Maaşlar Fiyat
Aylık Ortalama Net Maaş 422.00 manat