Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Avrupa Birliği üyesi olan Çek Cumhuriyetinde bütçenizi fazla zorlamadan hem kaliteli hem de uygun fiyatlarla eğitim almanız mümkün. Yurt dışında eğimi düşünen ilk tercihleri arasında yerini alan Çek Cumhuriyeti üniversitelerinde birçok bölüm de mevcuttur.

Neden Çek Cumhuriyeti

Okuma yazma oranının %99 oranında olduğu çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’nın en eski ülkelerinden birisi. Kapı eşiği anlamına gelen ve Avrupa’ya açılan kapı olarak da adlandırılan Prag şehri ise Avrupa’nın en fazla ziyaret edilen 4.şehri. tarihi dokusu hiç bozulmamış ülke Orta çağ ve Rönesans dönemi izlerini taşımaktadır. yaşam şartlarının kaliteli bulunduğu çek Cumhuriyetindeki üniversiteler dünyanın en eski üniversiteleri özelliğini taşımaktadır.

 

Devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir.

Eğitim hayatınızı hiç sıkılmadan geçireceğiniz olanaklara sahip çek Cumhuriyetinde eğitim dili çekçedir. Devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. ülkeye schengen vizesiyle gidebilirsiniz. idadi mezunu olmanız yeterli olacaktır. Hazırlık eğitimi 1 sene, Lisans eğitimi üç yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Coğrafik şekilde küçük bir yer bulunduğu için alışma konusunda zorlanmayacaksınız. Vize konusunda zorluk çıkarmayan bir ülkedir. Barınma konusuna gelince üniversitelerin yurtları bulunmaktadır. Evler şehir merkezinde ve üniversiteye yakın konumda bulunur. Avrupa diplomasına sahip olmak zor değil. Tercih senin. Daha ne bekliyorsun. Ülkenin en popüler üniversitesi çek Charles üniversitesidir. nedeniyse Einstein ve Tesla gibi ünlü ilim adamlarının eğitim aldığı bir okuldur. sıhhat bölümlerinden eğitim almak istiyorsanız Fizik, Kimya, Biyoloji benzeri sınavlardan p başarı olmanız gerekebilir. Eğitimler ücretsizdir. Yök sebebi ile denklik belgesi verilmektedir. Bir öğrencinin aylık harcama tutarı 400€ dur. Barınma ücreti ise 75-150€ arasındadır.