Sırbistan

Sırbistan

Neden Sırbistan

Balkanlarda yer piyasa eski Yugoslavya’ya bağlı bir bölgeydi. Yaklaşık 420 sene Osmanlı imparatorluğu’na bağlı olarak kaldı. Sırbistan-Karadağ birliği 21 Mayıs 2006 yılında Karadağ’da düzenlenen referandum sonucunda ortadan kalktı ve üç Haziran 2006 yılında iki ülkenin parlamentosunda yapılan oylama sonucunda birlik sona erdi. Başkenti Belgrad’dır. Sırp dilinde Belgrad beyaz belde anlamına gelmektedir. Kuruluşu m.ö. 6.yüzyıla kadar dayanır. Knez Mihailova caddesi tarihsel eserlerin ve ünlü mağazaların ve uygar cafelerin olduğu meşhur bir caddedir. Kalemegdan parkı gezmez ve dinlemek için rağbet görülen sahaların başında gelir. Knez Mihailova caddesinin bitişinde başlayan Kalemegdan Kalesi’nden Tuna nehrini ve şehri panaromik şekilde izleyebilirsiniz. Kalemegdan parkı arasında sırbistanın bağımsızlığını simgeleyen Victor abidesi görürsünüz. Kalemegdan parkı Tuna ve Kava nehrinin birleştiği yerde bulunmakta. arasında basketbol, tenis kortları, müzeler, kafeler bulunmaktadır.

 

Sırbistan Üniversitelerine Eurostar ile Sınavsız Kayıt Olabilirsiniz.

Şehrin dikkat çeken yapılarından biri olan Aziz Sava katedrali Avrupa’nın en büyük onuncu ve Sırbistan’ın ise en büyük katedralidir. Roma ve Osmanlı kültürünün izlerini taşımaktadır. Resmi dili Sırpçadır. Azınlık dilleri şekilde Macarca, Boşnakça, Hırvatça, Karadağca, Makedonca’da yer alıyor. fakat Sırbistan hükümeti başka dillerin konuşulmasını yasaklamıştır. ülkenin geneli Ortodoks’dur. fakat aralarında Katolik ve Protestan’da yer alıyor. Sancak bölgesinde Türk asıllı Boşnak Müslümanlar yaşamaktadır. Parlamenter Cumhuriyet sistemiyle yönetilmektedir. Yedi milyonu aşkın nüfusa sahiptir. para birimi sırp dinarıdır. Yemek kültürü, Türk yemeklerine benzemektedir. Sarma, kebap(cebap, cevap), güveç (duvec), baklava, börek (bürek) sırf bir kaçıdır. Ülkede kışlar soğuk ve karlı, yazlar sıcak ve karasal iklimdir. Yağışın büyük bir kısma ilkbahar ve sonbaharda düşer. Sırp dilinde çok sayıda Türkçe kelime bulunmaktadır. 13.yy’la kadar uzanan, 2100 den çok kültürel anıta , 72 tarihi bileşiğe, 167 arkeolojik yere sahiptir. Yaşam masrafları düşüktür. Bir evde yaklaşık kira masrafı 150-200€ arasındadır. öğrenciler öğrenci vizesiyle part time çalışma hakkına sahiptirler. Vize için pasaport, başvuru formu ve fotoğraf ve Sırbistan’da yaşabileceklerine dair yeterli teminata sahip olduklarını belgelemeleri gerekir. öğrenciler geçici ikamet vizesi alırlar. yahut öğrenciler turist vizesiyle gidip ülkeye giriş yaptıktan sonra geçici ikamet vizesi için başvurabilirler. Vizeyi almak yaklaşık olarak 3 hafta sürmektedir.

Bologna sistemiyle çalışmaktadır üniversiteler. Avrupa Kredi Transfer Sistemi kullanılır (ECTS). Lisans, yüksek lisans, bilimsel doktora yapabilirler. Eğitim dilinde bazı programlar Sırpça ve ingilizcedir. öğrenciler bu nedenden dolayı bir yıl dil eğitimi almak durumundadır. Sırbistan’da üniversitelerin çoğu 1800’lü zamanlarda temeli atılmış kaliteli, nitelikli, bilimsel okullardır. ülkede iktisat, siyaset bilimi, sanat, iletişim, bilgisayar mühendisliği, bankacılık bu gibi yüksek lisans bölümlerine sahiptir. Ülkede eğitim sistemi 3 şekilde verilmekte. üniversiteler, Akademik ve Uygulamalı bilimler şeklindedir Sırbistan’da 8 devlet, 9 hususi üniversitesi olmak üzere 17 üniversite bulunmakta. Sırp öğrenciler bazı programları parasız olarak okuyabilmektedir. Yabancı öğrenciler içinse eğitim ücretleri düşüktür. öğrencilerin sıhhat sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Sigorta zorunludur. Vize ve ya ikamet izni alırken sigortalı olduklarını kanıtlamak zorundadırlar. öğrenciler ülkeye geldikten sonra karakola kayıt yaptırmak zorundadırlar.